Zmiana w obszarze zawodowym na szybko to  trochę, jak pójście do supermarketu na głodniaka i bez listy. Najchętniej wpakowałoby się do wózka wszystko. Bez namysłu. Kupujesz masę rzeczy, których potem nie masz czasu zjeść lub, których zawartość już nie jest tak atrakcyjna jak opakowanie… Przy zmianie pracy, działając na oślep, często ładujemy się w sytuacje, które potem nam się przez długi czas odbijają czkawką. Okazuje się bowiem, że ta nowa posada wcale nie uczyniła nas tak szczęśliwymi jak to sobie wyobrażaliśmy i wracamy do punktu wyjścia. Z kolejnym trudnym doświadczeniem na koncie.  Jak tego uniknąć?

Aktualizuj mapy swoich potrzeb

Czego właściwie pragniesz? Czego potrzebujesz? O czym marzysz? Bezpieczeństwa, miłości, wyższego wynagrodzenia, więcej czasu z rodziną, przestrzeni na swoje pasje, pięknego domku z ogrodem etc. Wszystkiego. Pełni. To jedna z częściej spotykanych przeze mnie odpowiedzi. A druga: Nie wiem, w sumie jest mi niewygodnie w obecnej sytuacji, potrzebuję zmiany, ale nie mam pojęcia w jakim kierunku. Rozwiązanie tej zagadki znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma biegunami.  Pamiętaj, że kiedy je znajdziesz, to nigdy nie będziesz mieć gwarancji, że zawsze już będzie aktualne. Bo czas biegnie. A Ty wraz z nim. Zmieniasz się, Twoje otoczenie, umiejętności, a co za tym idzie – potrzeby. Aktualizuj swoje mapy.

 

I niech stanie się jaśniej

Określając swoje potrzeby, często korzystamy z uogólnień. Co to dla Ciebie oznacza, że chcesz mieć więcej spokoju? To brak nadgodzin, powstrzymanie się przed sprawdzaniem w domu poczty służbowej, czy nieodbieranie w czasie wolnym telefonów od klientów?  Nawet w kwestii tak policzalnej jak pieniądze, brak precyzji wyprowadza nas na manowce. Bo chcemy zarabać więcej, albo narzekamy, że zarabiamy zbyt mało. Za mało o ile? Co jest możliwe z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami? A jeśli już dostaniesz podwyżkę, to na co ją wydasz? Im bardziej szczegółowo nazwiesz to, czego pragniesz, a następnie określisz konkretne działania związane z Twoimi potrzebami, tym łatwiej będzie Ci o nie zadbać.

Przemyślane zakupy pozwolą Ci zadbać o Twój portfel, linię, lepszą organizację obowiązków. Stworzenie listy wymaga czasu, zorientowania się, co jeszcze mamy w zapasach, zaplanowania posiłków i ich poszczególnych składników. Podobnie jest z ważnymi zmianami w Twoim życiu zawodowym. Jeśli mają być dla Ciebie dobre i zdrowe, nie da się ich przeprowadzić na szybko, bez chwili refleksji i zastanowienia się, co dla Ciebie ważne. A jest to tym trudniejsze, że na swoje szczęście, nie znajdziesz przepisu w internecie…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *