Rekruter jest w stanie „przeskanować” Twoje CV w niespełna minutę… i odrzucić je, jeśli nie znajdzie w nim tego, czego szuka.  Jak w takim razie opisywać swoje doświadczenia, żeby stworzyć unikatowe dokumenty, a przy okazji nie robić ich za każdym razem od podstaw? Poniżej przedstawiam w miarę prosty sposób. Warto poświęcić na niego trochę swojego czasu i uwagi.

Moi stali czytelnicy dobrze wiedzą, że nie jestem zwolenniczką przesyłania dokumentów aplikacyjnych w hurtowej ilości, w dodatku o tej samej treści do rożnych pracodawców. Wiem, że pokusa jest ogromna, szczególnie jeśli napracowałeś się nad swoim CV.  Przesłanie dokumentów idzie wtedy dość sprawnie: tworzysz ogólnego maila, dodajesz załącznik i gotowe. Istnieje jednak spore ryzyko, że same poszukiwania się przedłużą, gdyż kolejni pracodawcy zignorują twoje zgłoszenie.

Przed Tobą 5 kroków, podczas których nauczysz się opisywać swoje dotychczasowe doświadczenia tak, by jak najlepiej wpisywały się w wymagania stawiane przez rekrutera i tworzyć CV, które nie będzie takie samo, dla każdego ogłoszenia, a dopasowane do oczekiwań pracodawcy.

Krok 1

Przygotuj listę wszystkich swoich dotychczasowych doświadczeń. Łącznie z pracami dorywczymi, praktykami, stażami, działalnością w trakcie szkoły. Postaraj się przygotować je wraz z datami.

Krok 2

Dla każdego ze swoich doświadczeń przygotuj osobną kartkę. Możesz pisać w zeszycie lub w dokumencie na komputerze. Wybierz formę, w której będzie Ci łatwiej przelać swoje myśli. Pamiętaj jednak, że jeśli piszesz ręcznie, warto przenieść swoje zapiski do wersji elektronicznej. Na każdej ze stron zapisz jedno ze swoich stanowisk. Podaj na niej dokładną nazwę stanowiska, firmę oraz datę rozpoczęcia oraz zakończenia danej pracy. Dla przykładu: Jeśli do tej pory pracowałeś na czterech stanowiskach, przygotujesz 4 kartki. Jeśli na 10, przygotujesz 10 kartek. Nie ma, że boli.

Krok 3

Na każdej z kartek opisz dokładnie swoje zadania na danym stanowisku. Najlepiej zrób to w podpunktach, dzięki temu łatwiej Ci będzie przenieść wybranie zadania do CV. W opisie pomogą Ci poniższe pytania:

  • Za co byłeś odpowiedzialny na tym stanowisku?
  • Jak wyglądał Twój dzień pracy?
  • Z czego jesteś dumny, myśląc o tej pracy? Co udało Ci się osiągnąć?
  • Czego się nauczyłeś w trakcie doświadczeń na danym stanowisku?
  • Jakich rezultatów oczekiwał od Ciebie przełożony?

Jeśli to możliwe, postaraj się w trakcie opisu używać jak najwięcej liczb i konkretnych informacji ( na przykład: ilość osób, którymi zarządzałeś; procentowy wzrost przychodów/ oszczędności firmy). Podawaj także dokładne nazwy (programów, na których pracowałeś; metod, z jakich korzystałeś podczas pracy; firm, z którymi współpracowałeś). Stworzona w ten sposób baza Twoich doświadczeń posłuży Ci za każdym razem, kiedy będziesz tworzyć CV pod konkretne stanowisko. Choć cała procedura wymaga przygotowania, to czas poświęcony w tym kroku, zaowocuje w przyszłości.

photo-1450101499163-c8848c66ca85

Krok 4

Teraz wreszcie przychodzi czas na konkretną ofertę i firmę, do której zamierzasz aplikować. Przygotuj kolejną pustą kartkę. Wypisz na niej wymagania stawiane kandydatom. Pomogą Ci w tym następujące pytania:

  • Jakie oczekiwania znajdują się w ogłoszeniu o pracę?
  • Z jakimi zadaniami, na co dzień będzie mierzyła się zatrudniona osoba?
  • Jakie cechy są ważne w branży / firmie, do której aplikujesz?
  • Jakiej osoby będzie poszukiwał rekruter?

Krok 5

Porównaj kartki ze swoimi doświadczeniami z tą, na której opisałeś wymagania stawiane kandydatom na interesujące Cię stanowisko. Co się pokrywa? Jakie Twoje umiejętności zainteresowałyby potencjalnego pracodawcę? Zakreśl kolorem te, które wpisują się w profil poszukiwanego pracownika. Przenieś je  do CV w podpunktach, decydując się na 3 do 5 podpunktów przy każdym ze stanowisk. Wszystko zależy od tego, w jak wielu miejscach pracowałeś do tej pory i jaką objętość ma Twoje CV. Właśnie stworzyłeś CV, które jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie i zwiększa Twoje szanse na podjęcie pracy.

 Jeśli spodobał Ci się ten wpis, a informacje w nim zawarte uważasz za przydatne, będę wdzięczna za podzielenie się nim z Twoimi znajomymi  oraz Twój komentarz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *