Przygotowanie dobrego listu motywacyjnego może sprawiać kłopoty. Poniżej przedstawiam Wam sposób, który z pewnością okaże się przydatny, jeśli chcecie, żeby Wasz list był niepowtarzalny i dedykowany konkretnemu pracodawcy i jego ofercie. 

Przygotuj:

  1. Treść oferty pracy związanej ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować.
  2. Własne sukcesy i umiejętności związane z zadaniami wykonywanymi na stanowisku.
  3. Informacje na temat pracodawcy.

Analiza oferty pracy – czyli co jest ważne dla pracodawcy?

Przyjrzyj się umieszczonym w ofercie informacjom. Przeanalizuj je pod kątem wymagań wobec kandydata oraz obowiązków, które wykonuje się na danym stanowisku. Zazwyczaj obie te kwestie umieszczane są w osobnych akapitach oferty.

Postaraj się pokreślić lub wypisać najważniejsze cechy/ umiejętności/ doświadczenia, które mają charakteryzować potencjalnego pracownika.

1

 

Zastanów się, gdzie najlepiej byłoby opisać wybrane przez Ciebie oczekiwania pracodawcy. Czy wystarczy, że umieścisz je w CV czy warto byłoby je także rozwinąć w liście motywacyjnym. Wybierz trzy oczekiwania, które umieścisz w liście motywacyjnym.

 

2

Twoje mocne strony

Teraz czas na Twoje doświadczenia i umiejętności, które możesz wykorzystać w wybranych powyżej obszarach u swojego przyszłego pracodawcy. Przy każdym z trzech aspektów zapisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jakie mam doświadczenia w tym zakresie? (ile lat, w jakich firmach, czy posiadam konkretne uprawnienia).
  2. Jakimi sukcesami mogę się pochwalić? (operuj konkretnymi liczbami i faktami np. dotyczącymi ilości pozyskanych klientów, jakości zrealizowanych projektów; powołuj się na przykłady, chwal się osiągnięciami i tym, z czego jesteś dumny).

3

 

Jaki jest Twój potencjalny pracodawca?

Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, dużo łatwiej będzie Ci stwierdzić, czy chcesz w takim miejscu pracować. A jeśli tak, to podać odpowiednie argumenty. Po pierwsze zobacz, jakie informacje znajdują się w ofercie pracy (dotyczące warunków zatrudnienia, ewentualnych dodatkowych benefitów). Po drugie dowiedz się więcej o firmie, do której zamierzasz aplikować. Możesz szukać w różnych miejscach: na stronie internetowej, na forach, GoldenLine. Jednak nie skupiaj się jedynie na internecie. Warto dotrzeć do osób, które pracowały lub pracują obecnie w danym miejscu. Zdobędziesz wtedy informacje z pierwszej ręki i będziesz mieć szansę na zadanie nurtujących Cię pytań. Takie rozmowy odbywaj jedynie ze znajomymi, ewentualnie znajomymi znajomych. Ważne by były to osoby z Twojej sieci kontaktów. Nie podpytuj obcej pani w sekretariacie, jak jej się tutaj pracuje. Jest to przekroczenie granic, poza tym, raczej nie licz na szczerą odpowiedź.

Zbierz wszystko w całość

Teraz czas na złożenie wszystkich części w jedną całość. Zerknij na poniższy plan i działaj przy jego pomocy.

 

4

 

Koniecznie sprawdź, czy w Twoim liście nie pojawiają się te błędy.

Powodzenia!

One comment on “Przepis na list motywacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *