Przygotowanie dobrego listu motywacyjnego może sprawiać kłopoty. Poniżej przedstawiam Wam sposób, który z pewnością okaże się przydatny, jeśli chcecie, żeby Wasz list był niepowtarzalny i dedykowany konkretnemu pracodawcy i jego ofercie. 

Przygotuj:

  1. Treść oferty pracy związanej ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować.
  2. Własne sukcesy i umiejętności związane z zadaniami wykonywanymi na stanowisku.
  3. Informacje na temat pracodawcy.

Analiza oferty pracy – czyli co jest ważne dla pracodawcy?

Przyjrzyj się umieszczonym w ofercie informacjom. Przeanalizuj je pod kątem wymagań wobec kandydata oraz obowiązków, które wykonuje się na danym stanowisku. Zazwyczaj obie te kwestie umieszczane są w osobnych akapitach oferty.

Postaraj się pokreślić lub wypisać najważniejsze cechy/ umiejętności/ doświadczenia, które mają charakteryzować potencjalnego pracownika.

1

 

Zastanów się, gdzie najlepiej byłoby opisać wybrane przez Ciebie oczekiwania pracodawcy. Czy wystarczy, że umieścisz je w CV czy warto byłoby je także rozwinąć w liście motywacyjnym. Wybierz trzy oczekiwania, które umieścisz w liście motywacyjnym.

 

2

Twoje mocne strony

Teraz czas na Twoje doświadczenia i umiejętności, które możesz wykorzystać w wybranych powyżej obszarach u swojego przyszłego pracodawcy. Przy każdym z trzech aspektów zapisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jakie mam doświadczenia w tym zakresie? (ile lat, w jakich firmach, czy posiadam konkretne uprawnienia).
  2. Jakimi sukcesami mogę się pochwalić? (operuj konkretnymi liczbami i faktami np. dotyczącymi ilości pozyskanych klientów, jakości zrealizowanych projektów; powołuj się na przykłady, chwal się osiągnięciami i tym, z czego jesteś dumny).

3

 

Jaki jest Twój potencjalny pracodawca?

Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, dużo łatwiej będzie Ci stwierdzić, czy chcesz w takim miejscu pracować. A jeśli tak, to podać odpowiednie argumenty. Po pierwsze zobacz, jakie informacje znajdują się w ofercie pracy (dotyczące warunków zatrudnienia, ewentualnych dodatkowych benefitów). Po drugie dowiedz się więcej o firmie, do której zamierzasz aplikować. Możesz szukać w różnych miejscach: na stronie internetowej, na forach, GoldenLine. Jednak nie skupiaj się jedynie na internecie. Warto dotrzeć do osób, które pracowały lub pracują obecnie w danym miejscu. Zdobędziesz wtedy informacje z pierwszej ręki i będziesz mieć szansę na zadanie nurtujących Cię pytań. Takie rozmowy odbywaj jedynie ze znajomymi, ewentualnie znajomymi znajomych. Ważne by były to osoby z Twojej sieci kontaktów. Nie podpytuj obcej pani w sekretariacie, jak jej się tutaj pracuje. Jest to przekroczenie granic, poza tym, raczej nie licz na szczerą odpowiedź.

Zbierz wszystko w całość

Teraz czas na złożenie wszystkich części w jedną całość. Zerknij na poniższy plan i działaj przy jego pomocy.

 

4

 

Koniecznie sprawdź, czy w Twoim liście nie pojawiają się te błędy.

Powodzenia!

One comment on “Przepis na list motywacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *