Promuję pogląd, że można pracować w zgodzie ze sobą. Uważam, że jest to jeden z czynników wpływających na poczucie szczęścia w życiu. Zachęcam do tego swoich Klientów, którzy często trafiają do mojego gabinetu sfrustrowani i zmęczeni tym, co aktualnie dzieje się w ich życiu zawodowym. Każdy z nich chce poprawy. Dla jednych sposobem jest rewolucja, inni decydują się na małe zmiany, które zwiększają komfort ich funkcjonowania w pracy. Obie drogi są dobre, jeśli tylko odpowiadają samemu zainteresowanemu. Dzisiaj jednak, chciałbym Wam opowiedzieć nie o drodze, a o samym jej celu. Poniżej znajdziecie kilka czynników, które składają się na pojęcie „Pracy w zgodzie z Tobą” w moim rozumieniu.

Zaciekawienie

Wyobraź sobie parę. Ona twierdzi, że wie już o nim wszystko. On uważa, że w niej, nic już nie jest w stanie go zaskoczyć. Trochę się już do siebie przyzwyczaili, trochę się ze sobą nudzą. W każdym razie trwają. Pomyśl, że tak jest z Tobą i Twoją pracą. Iskry nie ma, więc ciężko się do niej zebrać. Podczas dnia pracy co chwilę zerkasz na zegarek, a czas nieubłaganie się ciągnie. A gdyby tak wzbudzić w sobie zaciekawienie? Wtedy zazwyczaj z pozytywnym nastawieniem, czekasz na to, co się wydarzy. Nawet przy codziennych zadaniach, poszukujesz nowych rozwiązań, poszerzasz wiedzę dotyczącą Twojej dziedziny, wzmacniasz swoje kompetencje, szkolisz się, próbujesz nowych rzeczy. Dzięki temu zyskujesz zupełnie inną perspektywę. A pracujesz w pewnym systemie i jeśli Ty się zmieniasz, ta druga strona, siłą rzeczy również. Macie szansę na rozwój.

photo-1429407614269-4bfb6a2305ec

Zaangażowanie

Kiedy się angażujesz, oznacza to, że na kimś lub na czymś Ci zależy. Nie robisz wtedy byle czego i byle jak, przede wszystkim stawiasz na jakość.  Angażując się w pracy, Twoja uwaga skupiona jest na tym, czym aktualnie się zajmujesz. Nie czytasz gazeta.pl, nie oglądasz sukienek w internecie, oczywiście o ile nie jest to Twoim zadaniem. To wszystko jedynie by Cię rozpraszało. Kiedy się angażujesz, nic nie jest Ci obojętne, chcesz mieć wpływ na kluczowe decyzje, brać udział w ważnych dla Twojej firmy/organizacji/instytucji wydarzeniach. A co najważniejsze, masz  szansę na satysfakcję, na doświadczenie flow w pracy. Bez zaangażowania nie ma o tym mowy.

Poczucie sensu

Każda praca ma sens. Dla każdego sens jego pracy może być inny. Dotyczy to nawet osób, które pracują na podobnych stanowiskach. Wyobraź sobie dwóch przedstawicieli farmaceutycznych. Dla jednego sensem jego pracy może być dostarczanie jak najwyższej jakości leków, dla drugiego kontakt z klientami i zapoznawanie ich z nowymi rozwiązaniami. Bo z sensem jest tak, że nikt nam go z góry nie ześle, naszym zadaniem jest nieustanne poszukiwanie go.  Ma on wiele wspólnego z ważnymi dla Ciebie wartościami. Dlatego warto się czasami na chwilkę zatrzymać i pomyśleć o tym, co dla Ciebie na dzisiaj najistotniejsze.

photo-1450297085576-21d98821f1fb

Równowaga

Można się całkowicie oddać idei, w którą wierzymy. Można zatracić się w pracy, która nas fascynuje. Można się tak skupić na zadaniu, że poza nim już na nic nie starcza nam energii. Twoje ciało potrzebuje odpoczynku, Twoja uważność treści nie związanych z pracą. Im więcej obciążeń w obszarze zawodowym, tym więcej czasu przeznacz na odpoczynek, działania związane z Twoimi pasjami, spotkania z przyjaciółmi czy sport. Dbaj o siebie. Nie jesteś super bohaterem. Twoje siły się wyczerpują,  a Twoim zadaniem jest zadbać o ich regenerację.

Ciekawa jestem, jakie elementy składają się na pracę w zgodzie z Tobą. Zapraszam do komentarzy i dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *