W czym jestem dobra? Co właściwie mógłbym w życiu robić?  W jaki sposób się tego dowiedzieć? Wokół pojęcia talentu i predyspozycji narosło wiele mitów i wyobrażeń – dziś chciałabym Wam kilka z nich rozjaśnić. 

Do tej pory pamiętam, jak w liceum po raz pierwszy zetknęłam się z badaniem predyspozycji zawodowych. Poszliśmy z klasą do poradni, usiadłam przy komputerze, wybrałam pasujące do mnie odpowiedzi, a potem na ekranie ukazały mi się proponowane zawody. Było ich kilka. Ten, który najbardziej zapamiętałam to ksiądz. Także wiecie, gdybym chciała jakiejś rewolucji zawodowej – to mam, jak widać, alternatywy 😉

I na tym koniec. Wróciliśmy na lekcje.

To takie proste

Pewnie większość z Was tak właśnie wyobraża sobie proces badania predyspozycji zawodowych. Niestety niektórzy mają podobne doświadczenia. Jak dla mnie, nic z tego nie wynika. No, może trochę śmiechu. W tym moim doświadczeniu sprzed lat bardzo brakowało omówienia, wyciągnięcia wniosków, zadania mi chociażby pytania – „a co Ty o tym myślisz? Który z tych zawodów dziś ciekawi Cię najbardziej?”.

Badanie predyspozycji to dopiero początek. Po jego wykonaniu zaczyna się kluczowa dla Twojego procesu praca. Omówienie wyników, wyciąganie wniosków, odniesienie ich do swojej kariery i zaplanowanych celów. Najlepiej z kimś, kto jest do tego profesjonalnie przygotowany i będzie wiedział, jak najlepiej Cię w tym procesie wesprzeć.

Właśnie dlatego nie jestem zwolenniczką robienia badań predyspozycji w internecie – niesprawdzonymi testami, których rola kończy się na pojawieniu się na ekranie kilku zdań. I już. Nic za tym dalej nie idzie.

pastedGraphic.png

 

Test wskaże mi, jaki mogę wykonywać zawód

Faktycznie są testy, które w wynikach podają przykładowe zawodowy, jakie możesz wykonywać mając dane predyspozycje. Podczas mojego badania w liceum właśnie z takim się zetknęłam. Jednak warto zauważyć, że rynek pracy bardzo dynamicznie się zmienia. Co chwilę powstają nowe zawody, o których twórcy testu nawet nie mogli pomyśleć. Stąd dużo bardziej konstruktywne  jest patrzenie na wartości, środowisko pracy, warunki, jakie muszą być spełnione, byś rozkwitała i rozkwitał. Mając ich świadomość, dużo łatwiej będzie Ci rozpoznać, czy dane miejsce jest właśnie dla Ciebie.

 

Dowiem się, co jest ze mną nie tak

Dla wielu osób badanie predyspozycji jest stresujące. Obawiają się, że test „wykryje” ich wady lub wskaże na jakieś cechy, które ewidentnie zaprzepaszczą ich zawodowe marzenia. Inni właśnie w testach poszukują potwierdzenia własnych wyborów. Takie postrzeganie badania predyspozycji wzięło się stąd, że postrzegamy je często jako formę oceny lub nawet wyroku odnośnie przyszłości zawodowej.

A fakty są takie, że bez względu na to, jaki otrzymasz wynik  – będzie on dobry. Bo będzie Twój i dzięki niemu zwiększysz swoją samoświadomość. Podczas badania predyspozycji nie ma podziału na pozytywne i negatywne typy. Z każdym wiążą się mocne strony, ale i obszary do pracy. Ważne, by rozpoznać swój styl działania i na tej podstawie podejmować decyzje w zgodzie ze sobą.

 

Jeśli chcesz zbadać swoje predyspozycje i wyciągnąć wnioski przy moim wsparciu, wybierz jeden z pakietów:


Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny,  zostaw komentarz i podziel się z osobami, które mogą z niego skorzystać.

 

Miłego dnia!

Ola

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *