Klauzula do CV to doskonały przykład sytuacji, w której drobne elementy w dokumentach aplikacyjnych mają ogromne znaczenie. Choćby Twoje CV oraz list motywacyjny były świetnie przygotowane, a dotychczasowe doświadczenia zawodowe idealnie wpisywały się w profil oferowanego przez pracodawcę stanowiska – jeśli nie zamieścisz odpowiedniej klauzuli – rekruter w ogóle nie weźmie Cię pod uwagę w procesie rekrutacji. Byłoby szkoda, prawda?

Po zmianie przepisów sytuacja dla osób poszukujących pracy według mnie jest znacznie mniej skompilowana. Nie trzeba kopiować dzienników ustaw, pamiętać, kiedy zasady weszły w życie, gdyż formułka jest bardzo prosta. Jest tylko jedno „ale”. Za każdym razem musisz w nią wpisać konkretną nazwę firmy. 

Jeśli chcesz, by pracodawca brał Twoją kandydaturę pod uwagę tylko w ramach aktualnej rekrutacji (i tylko w tym okresie przechowywał twoje dane), to wykorzystaj tą klauzulę: 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez TU WPISZ NAZWĘ FIRMY moich danych osobowych zawartych w załączonym przeze mnie CV/ liście motywacyjnym do celów prowadzenia rekrutacji na stanowisko, na które aplikuję.”

Jeśli chcesz, by pracodawca zatrzymał Twoje dokumenty również na potrzeby kolejnych rekrutacji dodaj jeszcze drugi zapis:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez TU WPISZ NAZWĘ FIRMY moich danych osobowych zawartych w załączonym przeze mnie CV/liście motywacyjnym do celów prowadzenia przyszłych rekrutacji.”

Sprawdź jak napisać dobre CV i list motywacyjny!

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Umieść klauzulę na samym dole dokumentu (zarówno CV jak i listu motywacyjnego).
  • Jeśli Twoje CV ma więcej niż jedną stronę – możesz umieścić klauzulę tylko na ostatniej.
  • Niech czcionka klauzuli będzie mniejsza i jaśniejsza od pozostałego tekstu w dokumencie. Kluczowe są Twoje kwalifikacje i doświadczenia.
  • Czasami pracodawcy życzą sobie umieszczenia klauzuli stworzonej przez nich. Z reguły zawierają wtedy taką informację na końcu oferty. Zawsze sprawdzaj, czy nie ma takiego wymagania i w razie potrzeby skopiuj treść.
  • Bywa, że aplikujesz na jakieś stanowisko przez portal z ogłoszeniami, wtedy bardzo często przesyłając CV musisz zaznaczyć, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Mimo wszystko, zawsze warto także wkleić klauzulę do Twoich dokumentów.
  • Pamiętaj, że we wzorze musisz uzupełnić odpowiedniego pracodawcę. Kiedy wysyłasz kilka aplikacji – zawsze tuż przed ostatecznym wysłaniem sprawdź, czy nie masz tam błędu. Zdyskwalifikuje Cię to w danej rekrutacji i kiepsko wpłynie na Twój wizerunek. 
  • Jeśli w ogłoszeniu pracodawca jest anonimowy (a takie rzeczy się zdarzają) – we wzorze odnieś się do nazwy stanowiska. 
  • Bywa, że rekrutacja prowadzona jest przez pośrednika dla innej firmy. Wpisujemy wtedy nazwę pośrednika. 

 

Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *