Są takie sytuacje, kiedy warto zastanowić się nad zmianą pracy, a potem z głową przejść do działania. Wysłanie swojego CV czy przejście kilku rozmów kwalifikacyjnych da Ci informację na temat tego, co aktualnie dzieje się na rynku pracy, nad czym musisz jeszcze popracować i ile warte są Twoje kwalifikacje. Każdy z nas ma inną historię, jednak moi klienci często zgłaszają się do mnie w momentach, o których opowiem Wam dziś więcej.

 

Kiedy wyrastasz ze swojego stanowiska, ale nie masz szans na awans

Wszyscy jesteśmy w drodze. Spora część z nas lubi się uczyć i rozwijać, a przez to pragnie iść na przód. Zdarzają się sytuacje, kiedy firma odpowiada na nasz rozwój, proponując na przykład awans – poziomy, lub pionowy. Mówimy wtedy, że organizacja korzysta ze sposobu pozyskiwania kandydatów, jakim jest awans wewnętrzny. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, bo firma, czy instytucja nie mają wolnych wakatów, bądź są zwyczajnie zbyt małe – warto zacząć rozglądać się za czymś nowym, co będzie adekwatne do Twoich aktualnych umiejętności.

Jednym z motorów rozwoju zawodowego jest perspektywa wyższych zarobków. Musisz pamiętać, że pracodawca nie płaci Ci za Twoje kwalifikacje, ale za to, co FAKTYCZNIE dla niego robisz. Jeśli nie jest w stanie zwiększyć Twojego zakresu odpowiedzialności i wynagrodzenia – często jedynym wyjściem jest danie sobie szansy na pracę w innym miejscu.

Bywa też tak, że w danym zawodzie na rynku wynagrodzenia plasują się na jakimś poziomie i po prostu nie da się poza niego wyjść. Bez względu na to, do jakiej firmy, czy organizacji byś się nie przeniósł. Zamiast się frustrować i narzekać – może warto wykorzystać swoje umiejętności w innym obszarze?

 

Gdy  nie dogadujesz się z szefem

 W każdej pracy zdarzają się konflikty i nieporozumienia. Nie musisz wszystkich lubić i nie wszyscy lubią Ciebie – to często powtarzane zdanie. Jeśli jednak zaczynamy przyglądać się różnym raportom analizującym przyczyny zmiany pracy, to zaraz po kwestiach związanych z wynagrodzeniem pojawia się atmosfera.

Kiedy jesteś w konflikcie ze współpracownikiem, może to być trudne, jeśli jednak tym współpracownikiem jest Twój bezpośredni przełożony, staje się to nie do wytrzymania. Relacja szef – podwładny jest najważniejszą relacją w Twojej pracy. Ma ona zdecydowany wpływ na to, jak myślisz o swojej pracy, w jakim nastroju do niej idziesz i jak opowiadasz o niej znajomym. Przełożony decyduje o Twoim awansie, podwyżce, premii, czy zadaniach na konkretny dzień.

Badania pokazują nam ciekawe zjawisko. Jeśli ze względu na chęć większych zarobków rozważasz zmianę pracy, którą nawet lubisz, w dodatku masz szefa, któremu ufasz i wierzysz w jego dobre intencje względem Ciebie – dla niego zostaniesz w tej pracy. Po prostu zadziała lojalność.

Jeśli jednak jest odwrotnie – odejdziesz. Nie bez przyczyny mówi się, że przychodzimy pracować do firmy, ale odchodzimy od szefa.

 

Kiedy każdego dnia na myśl o pójściu do pracy – czujesz się fatalnie

 Twoje samopoczucie i myśli z nim związane to jest efekt wcześniejszych wydarzeń. Jeśli pracujesz w miejscu, które kiedyś dawało Ci sporo radości i satysfakcji, to zastanów się nad tym, od kiedy jest inaczej. Co, według Ciebie,  jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Co takiego dzieje się w Twojej pracy lub z Tobą, że tak ciężko Ci się do niej zebrać?

Kolejnym krokiem jest poprzyglądanie się dostępnym opcjom. Być może jest szansa na zmianę w tym zakresie, w którym Ci ciężko i pozostanie w Twojej organizacji. Zastanów się, z kim na ten temat możesz porozmawiać, jakie argumenty stoją po Twojej stronie, kto może Cię wesprzeć?

Jeśli powyższe interwencje nie przyniosą skutku, przestań skupiać się na narzekaniu i zastanów się, czego konkretnie pragniesz w kontekście zawodowym. I dobrze przygotuj się do zmiany.

 

Oto artykuły, które mogą Ci się przydać:

Zmiana pracy – nie warto odchodzić w próżnię

Pierwszy krok do zmiany pracy

Jak odchodzisz z pracy?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *