Mocne strony, zalety, walory, plusy. Możemy nazywać je różnie. Ja chyba najbardziej lubię słowo zasoby. Rozumiem je jako wszystkie Twoje dotychczasowe doświadczenia, wiedzę, umiejętności, które możesz wykorzystać w swoim życiu zawodowym (i nie tylko). Ze słowem „zasoby” wiąże się jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – zasoby się odkrywa. Czasami przypadkiem, przez jakiś szczęśliwy dla nas zbieg okoliczności. Jednak bywa i tak, że żeby do tych swoich „osobistych skarbów” się dokopać wymagana jest spokojna i metodyczna praca.
Powiedzmy sobie jedną rzecz szczerze – kochamy testy. Potwierdzają to moi klienci, którzy bardzo często przy pierwszym spotkaniu liczą na to, że właśnie test predyspozycji „prawdę im powie”. W dodatku szybko i bezboleśnie. Ja podchodzę do tego z lekkim dystansem. Korzystam w pracy z różnych testów – są one jednak tylko narzędziem, a ich wynik to dopiero początek i punkt wyjścia do dalszej pracy. Nie warto wykonywać ich bez interpretacji i omówienia z doradcą. To późniejsze pytania z jego strony pozwolą nam spojrzeć na sprawy z zupełnie nowej perspektywy.
Odnośnie odkrywania własnych zasobów jestem dość staromodna. Dla mnie nic nie zastąpi samoświadomości, samoobserwacji oraz refleksji. Potrzebny do tego jest czas, najlepiej w samotności i w miejscu, gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Jeśli jednak ciężko pracować Ci w pojedynkę, zaproś do wykonywania poniższych ćwiczeń kogoś bliskiego. Może wzajemnie się zainspirujecie?
Mam dzisiaj dla Ciebie cztery praktyczne ćwiczenia, które pomogą Ci odkryć swoje zasoby. Jedne z nich wykonasz jednorazowo, inne będą trochę dłuższą przygodą. Zacznij do tego, które wydaje Ci się najciekawsze lub najprostsze. Pozwolą Ci one popatrzeć na siebie z dystansu. Powodzenia!
Ćwiczenie 1
Co mówią Ci Twoje zadania?
Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
- około 20 małych karteczek,
- miejsca do pracy (może to być puste biurko, stół lub podłoga),
- długopis.
Na małych karteczkach wypisz swoje obowiązki i zadania, które wykonujesz w pracy (na jednej karteczce jedno zadanie). Rozłóż karteczki na pustym blacie lub podłodze. Podziel je na dwie kategorie:
1. obowiązki, które lubisz i sprawiają Ci przyjemność, wykonujesz je z zaangażowaniem
2. obowiązki, których nie lubisz i bardzo się do nich zmuszasz.
Może się okazać, że niektóre z Twoich obowiązków ciężko przyporządkować do konkretnej grupy. Stwórz wtedy trzecią: Trudno powiedzieć.
Zostaw na stole tylko te karteczki, które zaliczyłeś/aś do grupy pierwszej. Przeczytaj je raz jeszcze.
Odpowiedz na poniższe pytania:
Jakie umiejętności wykorzystujesz podczas wykonywania tych obowiązków?
W jaki sposób i kiedy nauczyłaś/eś się robić te rzeczy tak dobrze?
Co sprawia Ci największą przyjemność w wykonywaniu tych zdań?
Jakie cechy Twojego charakteru ujawniają się podczas wykonywania tych obowiązków?
Co dobrego na temat Twojej pracy mówią inni? (współpracownicy, przełożeni, klienci)
* Jeśli chcesz przeanalizować nie tylko swoją obecną pracę, ale całe swoje doświadczenie zawodowe – przygotuj więcej karteczek i postępuj podobnie jak wyżej.
Ćwiczenie 2
Inni o Twoich zasobach
Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
- kartkę
- długopis
Zastanów się z kim ostatnio (lub w niedalekiej przeszłości) intensywnie współpracowałaś/eś? Kto miał okazję obserwować Cię podczas pracy. Nie koniecznie zawodowej – mogła to być praca związana z organizacją jakiegoś przedsięwzięcia w życiu prywatnym bądź związanym z Twoją pasją. Wypisz imiona tych osób na kartce.
Spośród osób, które przyszły Ci do głowy wybierz te, na których opinii by Ci najbardziej zależało i nie obawiasz się ich zapytać o ich zdanie na temat Twojej pracy. Z doświadczenia wiem, że najlepiej poprosić o odpowiedzi na piśmie (na przykład w formie mailowej). Dajesz wtedy czas na zastanowienie się oraz przestrzeń do znalezienia odpowiedniej ilości czasu na odpowiedzenie na Twoje pytania.
Warto takiego maila uzasadnić, na przykład w ten sposób:
Dzień dobry!
Obecnie pracuję nad rozwojem swoich kompetencji z ukierunkowaniem na mocne strony. bardzo cennym źródłem wiedzy w tym zakresie są dla mnie moi współpracownicy/klienci/przełożeni. Będę wdzięczny/a za poświęcenie chwili czasu i odpowiedź na poniższe pytania:
Proponowane pytania:
Co najbardziej cenisz we współpracy ze mną?
Jakie umiejętności, według Ciebie, wykorzystuję najczęściej w pracy?
Jakie są, Twoim zdaniem, moje mocne strony?
W jakiej sytuacji dobrze Ci się ze mną współpracowało?
Ćwiczenie 3
Wyzwanie – Próbowanie
Żeby odkryć zasoby, o których do tej pory nie miało się pojęcia, czasami trzeba wypuścić się w nieznane. Ćwiczenie to warto wykonywać co najmniej przez tydzień, ale możesz z tego uczynić wyzwanie na dłuższy okres czasu. Każdego dnia postaraj się zrobić coś, czego nie robiłaś/eś do tej pory. Może jest coś, czego od zawsze chciałaś/eś spróbować? Zrób listę takich rzeczy i zacznij, małymi krokami, je realizować. Zjedz coś, czego jeszcze nie próbowałaś/eś, odwiedź nieznane Ci miejsce w Twoim mieście, zapisz się na warsztaty lepienia garnków, spróbuj nowego sportu.
Każdego dnia odpowiedz sobie na poniższe pytania:
Czego dowiedziałaś/eś się o sobie z tego doświadczenia?
Czy Ci się podobało? Czy chciałabyś/chciałbyś robić tego więcej?
Czego nowego się nauczyłaś/eś?
Ćwiczenie 4
Dziennik zasobów
Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
- specjalnie przeznaczony do tego zeszyt/plik w komputerze (wszystko zależy od tego, gdzie lubisz pisać, ja preferuję zeszyt)
- długopisy, kolorowe mazaki
Stwórz dziennik, w którym codziennie będziesz odpowiadać pisemnie. Koniecznie weź pod uwagę cały dzień, nawet niewielkie sprawy. Może poradziłeś/aś sobie lepiej niż zwykle z jakąś sytuacją lub osobą, z którą Ci trudno w kontakcie? Może komuś pomogłeś/aś? Może czegoś nowego się nauczyłeś/aś? Zwróć uwagę na to, co już doskonale o sobie wiesz, a co dla Ciebie zaskakujące.
Pytania pomocnicze:
Czego dobrego się o sobie dzisiaj dowiedziałaś/ eś?
Z czego jestem dumna/y?
Jakie moje zasoby się dzisiaj ujawniły? W jakich sytuacjach?
Co jakiś czas zerknij na poprzednie dni i zobacz co się zmienia. Dziennik przydaje się także w chwilach kryzysu, by przypomnieć sobie o własnych mocnych stronach.
Na podsumowanie powiem, że bycie naprawdę dobrym oznacza rozwijanie tego, co w nas najlepsze. Nie naszych braków, luk kompetencyjnych, wad. Dzięki temu możemy co najwyżej stać się w czymś przeciętni. Kiedy już odkryjesz, jakie masz predyspozycje i zasoby, pracuj nad nimi. To pozwoli Ci się wyróżnić, stać w jakiejś dziedzinie ekspertem. Nie żałuj na to czasu!
A jakie są Twoje doświadczenia w odkrywaniu zasobów i mocnych stron? Napisz w komentarzu!