Masz wiele możliwości. Poważnie. Daleka jestem od stwierdzenia, że możesz wszystko. Bo nie możesz. Jednak nawet bez „wszystkiego” nadal pozostaje ogrom możliwości. 

Prawie cały ostatni tydzień spędziłam w Łodzi. Wyjechałam tam prowadzić zajęcia dla studentów. Jednak znalazłam także chwilę na spacer. Szczególnie zachwycił mnie Księży Młyn – praktycznie cały z czerwonej cegły. Znajdziecie tam urokliwe kawiarnie, galerie artystów malarzy oraz ekskluzywne lofty. Pewnie część z Was doskonale wie, że kryje się za tym kawał historii. Księży Młyn bowiem to dawny zespół fabryk włókienniczych Karola Scheiblera (w Łodzi tych fabryk było naprawdę wiele). Wszystkie budynki tworzą ogromny kompleks – znajdziecie tam domy mieszkalne (tzw. famuły), sklepy fabryczne zwane konsumami, szpital, straż pożarną czy szkołę. Włócząc się między ceglanymi domami wyobrażałam sobie, jak musiał wyglądać poranek w tym miejscu. Kiedy tłum robotników udawał się na swoją zmianę w fabryce. Mam wrażenie, że cała społeczność i infrastruktura była podporządkowana funkcjonowaniu fabryki. Pewnie niewielu zadawało sobie pytanie, jak dziś będzie wyglądał ich dzień – bo był on dość dobrze zaplanowany. Jego rytm wyznaczała praca.

Świat się zmienił. Z jednej strony oferuje dużo więcej możliwości. Pocieszające jest to, że dzisiaj to pracę możemy dostosować do sposobu naszego funkcjonowania. Z drugiej wymaga się od nas dokonywania wyborów, co nie dla wszystkich jest takie proste. Bo przecież fajnie by było mieć ekstra pracę, w której nieustannie odnosimy sukcesy, wspaniałą rodzinę z gromadką dzieci, którym możemy poświęcić sporo czasu i być świadkami wszystkich ważnych momentów, do tego dbać o bardzo zdrową dietę, z zapałem realizować swoje pasje (co najmniej kilka razy w tygodniu), spotykać się z przyjaciółmi i tak dalej… Ale tak się nie da. Trzeba wybierać.

Co dla Ciebie najważniejsze?

Odpowiedź na to pytanie wiele mi ułatwiła.

Pamiętam jeszcze czasy, kiedy potrafiłam siedzieć w pracy od rana do godziny trzeciej w nocy. I rano znowu przyjść do pracy. Jak możecie się domyślić, nie miałam wtedy za dużo czasu dla bliskich czy myślenie o swoim zdrowiu. I zdecydowanie nie mogłam się nazwać szczęśliwą osobą. Raczej zmęczoną i sfrustrowaną. Pamiętam też czasy, kiedy przez cały dzień zajmowałam się rzeczami ważnymi dla innych, ale ostatecznie – nie dla siebie samej.

A gdyby tak poświęcić na to chwilę? Zastanowić się, co obecnie dla Ciebie najważniejsze?

Spójrz na 8 poniższych kategorii:

Praca – kariera zawodowa

Pieniądze – dochody, inwestycje, emerytura

Środowisko życia – otoczenie, dom/mieszkanie, biuro, samochód itp.

Rozwój osobisty – uczenie się, zmienianie się na lepsze

Zdrowie i wypoczynek – wszystko, co robisz, by o siebie zadbać

Wspólnota – przyjaciele, zaangażowanie społeczne, życie towarzyskie

Rodzina – życie małżeńskie / w pojedynkę, dzieci

Życie duchowe

Której z ich obecnie chciałabyś/chciałbyś poświęcić najwięcej czasu? Dla jakiej sprawy masz gotowość poświęcić czas innych kategorii? Jakie ważne dla Ciebie wartości za tym stoją?

Pamiętaj, że to się może zmieniać. Wraz z wiekiem, doświadczeniem, Twoją sytuacją życiową. Ważne, żeby co jakiś czas przypominać sobie i aktualizować to, co obecnie jest priorytetem.

Pozwoli Ci to poświęcić więcej czasu na to, co DLA CIEBIE jest najważniejsze.

 

Zachęcam Cię jeszcze do przeprowadzenia małego eksperymentu związanego z obszarem pracy.

Jakie zadanie lub projekt jest dla Ciebie obecnie tym priorytetowym?

Czego chciałabyś/chciałbyś robić w swojej pracy więcej?

Co jest najważniejsze w kontekście poszukiwania nowej pracy?

Zapisz to w zeszycie, plenerze czy kalendarzu.

A teraz ustaw alarm w telefonie na około cztery godziny w trakcie Twojej pracy. Za każdym razem, kiedy zadzwoni, zadaj sobie pytania, czy to, co akurat teraz robisz przybliża Cię do tego NAJWAŻNIEJSZEGO celu, który sobie wyznaczyłaś/eś? Jeśli tak – świetnie. Jeśli nie – możesz spokojnie skorygować swoje działania. Lub po prostu poobserwować jak naprawdę wygląda Twój dzień lub tydzień.

Podziel się w komentarzu swoimi wnioskami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *