Nie będę Was czarować. Porażki zdarzają się każdemu. Nie sposób ich ominąć, szczególnie w naszym życiu zawodowym. Rzecz w tym, żeby – kiedy już nam się taka przydarzy – umieć znaleźć na nią sposób. Taki, który pozwoli nam zadbać o naszą samoocenę. Bo ona w przypadku przegranej jest pod ostrzałem… I absolutnie nie mam tu na myśli udawania, że nic się nie stało. Chodzi mi raczej o „przepracowanie porażki”. Poznaj cztery skuteczne sposoby na rozmowę kwalifikacyjną, która nie poszła po Twojej myśli. 

1. Podsumuj rozmowę i wypisz to, z czego jesteś zadowolony

Zachęcam Cię do wypisania wszystkich momentów rozmowy kwalifikacyjnej, z których jesteś szczególnie zadowolony. Może udało Ci się stresować mniej niż zwykle, szczególnie dobrze odpowiedzieć na pytanie, z którym do tej pory miałeś/miałaś kłopot. Bazuj na swojej intuicji i przeczuciach. Jeśli jest Ci trudno wykonać to ćwiczenie samodzielnie, skorzystaj z pomocy przyjaciela, rodziny bądź swojego doradcy kariery lub coacha. Być może zwrócą uwagę na te aspekty rozmowy, które Tobie nie przyszły do głowy.

Kiedy dostajemy informację o negatywnym wyniku rekrutacji, łatwo zapominamy o tym, co w trakcie spotkania poszło nam dobrze. Wtedy warto powrócić do przygotowanych wcześniej zapisków.

2. Poproś rekrutera o informację zwrotną

Jeśli o zakończonym procesie rekrutacji informuje Cię osoba, która rozmawiała z Tobą podczas spotkania, warto podpytać ją o informację zwrotną na Twój temat. Ewentualne wskazówki dotyczące kolejnych spotkań, a przede wszystkim te momenty rozmowy, które dla rekrutera były pozytywne. Ważne, żeby pytań nie formułować na zasadzie pretensji, ale ciekawości.  Spokojnie wytłumacz rekruterowi, że ich celem jest Twój osobisty rozwój. Pamiętaj też, że nie każdy będzie gotowy na udzielenie takich informacji od razu, dobrą informację zwrotną należy przygotować. Nie wszyscy są też przyzwyczajeni do dawania feedbacku kandydatom. Wtedy wykaż się zrozumieniem i nie naciskaj 🙂 Być może kiedyś spotkasz tą osobę na swojej drodze zawodowej, warto zadbać o pozytywne relacje.

3. Trenuj rozmowy i korzystaj z symulacji

Do rozmów kwalifikacyjnych warto się przygotowywać. Sprawdzonym sposobem jest nagrywana symulacja rozmowy. Najlepiej, żeby dotyczyła stanowiska, które Cię interesuje. Takie nagranie analizujesz wspólnie z doradcą kariery pod kątem komunikacji werbalnej i niewerbalnej, sukcesów, trudnych momentów, chwil, z których jesteś szczególnie zadowolony. Symulacje należy przeprowadzać w bezpiecznych warunkach oraz przy profesjonalnym wsparciu. Wtedy masz gwarancję rzetelnej informacji zwrotnej oraz atmosfery, która sprzyja uczeniu się.  Nagranie koniecznie należy powtórzyć po jakimś czasie i porównać z poprzednim. Przekonasz się, jak wiele pozytywnych zmian zaszło w Twoim zachowaniu.

4. Zaplanuj dzień, w którym dostaniesz informację o wyniku rekrutacji

Bądź przygotowany na to, że coś może pójść nie tak. I zadbaj o to, by nie użalać się nad sobą w samotności przy kieliszku wina. Uzgodnij z bliską Ci osobą, że tego dnia spędzicie wspólnie wieczór idąc do kina, teatru lub na spacer. Zaplanuj na ten dzień fryzjera, kosmetyczkę lub cokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność. Nie chodzi o udawanie, że nic się nie stało. Stosując się do poprzednich trzech punktów, z pewnością ze swojej porażki wyciągniesz konstruktywne wnioski. To działanie ma pomóc Ci w zadbaniu o Twój nastrój. A dobra energia zdecydowanie Ci się przyda na dalszych etapach poszukiwania pracy.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *