Z rozmów z osobami poszukującymi pracy wiem, że list motywacyjny jest prawdziwą zmorą procesu rekrutacyjnego. Kandydaci nie do końca wiedzą, w jakim celu tworzy się ten dokument, a przez to piszą go w pośpiechu i niedokładnie. Inni siedzą nad nim godzinami bez pomysłu na to, co w nim właściwie umieścić. Dzisiaj opowiem Wam o czterech bardzo często spotykanych błędach popełnianych przy pisaniu listu motywacyjnego.

kaboompics.com_Business identity. Blank stationery set on wood background

1. Jeden wzór listu motywacyjnego do wszystkich firm

W szale poszukiwania pracy zdarza nam się zgubić. Szczególnie jeśli szukamy dość długo. Gdy dziennie odpowiadasz na 50 różnych, nie powiązanych ze sobą ofert i w co drugiej wymagany jest list motywacyjny, to wiedz, że coś tu jest nie tak. W takiej sytuacji cofnij się o krok i zajrzyj do wpisu Jak (nie) szukam pracy. Po pierwsze, warto dokładniej uściślić kierunek poszukiwania pracy. Po drugie, pisać listy dedykowane konkretnym pracodawcom i pod określone stanowiska.Trudno bowiem napisać 25 listów jednego dnia, więc zazwyczaj kandydat tworzy jeden wzór, który rozsyła w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia, zmieniając w treści jedynie nazwę firmy, ewentualnie stanowiska. Przy masowej produkcji, taka zmiana umyka i na przykład w odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące Pracownika biurowego, przesyła list dotyczący rekrutacji na Przedstawiciela handlowego. Nie wygląda to dobrze.

2. Nie piszesz listu, tylko korzystasz z gotowych wzorów w internecie

Jeśli Ty znalazłeś stronę z tym wzorem, inni kandydaci też mogą do niego dotrzeć. A przecież największą siłą listu motywacyjnego jest jego wyjątkowość. Idealna treść dokumentu to połączenie Twoich unikatowych umiejętności z oczekiwaniami stawianymi kandydatom przez pracodawcę. List motywacyjny to drugi sposób (po CV) na przybliżenie pracodawcy Twoich doświadczeń. Korzystając ze wzoru, odbierasz sobie szansę na pokazanie ich w wyjątkowy sposób.

174H

3. Bla, bla, bla

Kandydaci dość często nie mają pomysłu na to, jakie informacje umieścić w liście motywacyjnym. Bywa, że kończy się to długą listą pozytywnych cech charakteru. Na przykład: Jestem komunikatywny, punktualny, otwarty na zdobywanie doświadczeń, dobrze zorganizowany, świetnie pracuję w zespole i indywidualnie… Zdarza się, że wypisane przymioty wzajemnie się wykluczają. Taka ilość cech nie brzmi wiarygodnie, poza tym zlewa się w nieczytelny dla pracodawcy komunikat. Dużo lepiej wybrać dwie lub trzy z nich i dokładniej opisać, powołując się na przykłady konkretnych sytuacji. Dzięki temu rekruter lepiej sobie Ciebie wyobrazi i zapamięta.

4. Powtarzanie informacji z CV

Zmienia się jedynie forma, bo w CV używasz podpunktów, w liście podpunkty zamieniasz na zdania. A przecież nie ma takiej potrzeby. List motywacyjny służy poszerzeniu wiedzy na Twój temat. Pamiętaj tylko, by to poszerzanie miało konkretny kierunek. Określasz go na podstawie wymagań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu o pracę. Masz także szansę  napisać, dlaczego chcesz pracować akurat w tym miejscu. Jeśli trudno Ci wymienić choć jeden powód, być może to nie ten pracodawca, którego szukasz?

A tutaj znajdziecie przepis na list motywacyjny, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie Ci stworzyć dokumenty aplikacyjne dopasowane do konkretnej oferty.  🙂

 

 

 

 

One comment on “4 błędy popełniane przy pisaniu listu motywacyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *